PROGRAM

09:45 10:00   Welcome  Address

10:00 11:00 Lightning Talks (Posters)
Session Chair: Sandrine Vaton

  • Few-shot Learning for eNodeB Performance Metric Analysis for Service Level Assurance in LTE Networks
    Aoki Shogo (Waseda University, Japan), Kohei Shiomoto (Tokyo City University, Japan), Chin Lam Eng (Ericsson Japan, Japan) and Sebastian Backstad (Ericsson, Japan)
  • Distributed Real-time Forecasting Framework for IoT Network and Service Management
    Diogo Ferreira (Universidade de Aveiro, Portugal), Carlos Senna (Instituto de Telecomunicações, Portugal) and Susana Sargento (Universidade de Aveiro, Portugal)
  • An Empirical Study of the Effectiveness of Fallback on the ECN 
    Linzhi Zou, Chun-Xiang Chen (Prefectural University of Hiroshima, Japan) and Kenichi Nagaoka (National College of Tech., Ishikawa College, Japan)
  • A Dynamic Spectrum Footprint Adaptation Framework for Collaborative Spectrum Sharing
    Ruben Mennes, Jakob Struye, Carlos Donato (University of Antwerp – IMEC, Belgium) and Steven Latré (University of Antwerp – iMinds, Belgium)
  • A Device Identification Method Based on Combination of Multiple Information
    Yuki Imamura (Osaka City University, Japan), Nobuyuki Nakamura, Taketsugu Yao (Oki Electric Industory Co.,Ltd., Japan), Shingo Ata and Ikuo Oka (Osaka City University, Japan)

11:00 12:15 Technical Session 1: IT infrastructures Monitoring  
Session Chair: Isabelle Chrisment

  • Towards Improved Fault Localization using Transfer Learning and Language Modeling
    Yusufu Shehu  and Robert Harper (Moogsoft Ltd., Great Britain)
  • DeepSIP: A System for Predicting Service Impact of Network Failure by Temporal Multimodal CNN
    Yoichi Matsuo, Tatsuaki Kimura (NTT Corporation, Japan) and Ken Nishimatsu (Ken Nishimatsu, NTT, Japan)
  • Semantic Feature Selection for Telemetry Event Description
    Thomas Feltin (École polytechnique, Cisco Systems, France), Parisa Foroughi (Telecom Paris, Cisco Systems, France), Wenqin Shao (Cisco Systems & Telecom ParisTech, France),  Frank Brockners (Cisco Systems) and Thomas Clausen (Ecole Polytechnique, France)

12:15 – 13:30  Break

13:30 14:45 Technical Session 2: Data Analytics for Network Performance, Security and Reliability
Session Chair: Steven Latré

  • Towards detecting DNSSEC validation failure with passive measurements
    Kensuke Fukuda (National Insutitute of Informatics, Japan), Yoshiro Yoneya and Takeshi Mitamura (JPRS, Japan)
  • Going Beyond DiffServ in IP Traffic Classification
    Davide Aureli (University of Rome 1 & Cnam, France), Antonio Cianfrani (University of Rome Sapienza, Italy), Alessio Diamanti (Orange, France), Jose Manuel Sanchez Vilchez (Orange Labs, France) and Stefano Secci (Cnam, France)
  • Unveiling the Type of Relationship Between Autonomous Systems Using Deep Learning
    Tal Shapira and Yuval Shavitt (Tel Aviv University, Israel)

14:50 15:40 Technical Session 3: Avenues in Analytics for Network and Service Management  
Session Chair: Sandrine Vaton

  • Optimizing HAS for 360-Degree Videos
    Christian Moldovan, Frank Loh, Michael Seufert (University of Würzburg, Germany) and Tobias Hossfeld (University of Duisburg-Essen, Germany)
  • Two Decades of AI4NETS, Challenges & Research Directions
    Pedro Casas (AIT Austrian Institute of Technology, Austria.)

15:45 16:00 Closing Remarks